به روزترين اخبار ايران و جهان ساختمان
 
نويسندگان
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :

گاهي مواقع يك درب مي تواند سردرد بزرگي در طراحي پروژه باشد. به يك نماي مستمر و ممتد و تميز فكر كنيد... وجود يك در وسط نما مي توانيد وضوح طراحي را از بين ببرد. يك درب حتما نبايد از پنل هاي چوبي يا دستگره هاي برنجي باشد كه ما به طور عرف از آنها بهره مي بريم. اما چه ميشد اگر درب به طور كامل از ديدگان ما ناپديد گردد؟ همه ما نسبت به مسيرها و اتاق هاي مخفي در خانه هايمان آشنايي داريم. اما براي اينكه بتوانيم آن فضاي مخفي را درست تعريف كنيم، درب ورود و خروج هم بايد مخفي شود.

شركت ايتاليايي Linvisibile اين رويا را امكان پذير مي سازد. يك شركت كه انحصار توليد و ساخت درب هاي نامرئي و بي نظير را به نام خود به ثبت رسانده است. مخفي كردن درب درون پروژه نه تنها گشت و گذار در فضا را هيجان انگيز مي كند، بلكه به زيباسازي و صرفه جويي عرصه هاي پروژه منجر مي گردد. حتي جزئيات كوچك و ناچيز مي تواند تفاوت هاي زيادي را از نظر پيچيدگي و ظرافت فراهم كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۲۱:۲۷ ] [ best qirl ]

گرمخانه، فضاي اصلي حمام را تشكيل مي دهد. حوضچه اي پر از آب ولرم در نزديكي ورودي گرمخانه قرار داشت كه چاله حوض ناميده مي شد، تازه واردان پاهاي خود را در آن برده و شست و شو مي‌دادند. در سطح هم كف،در مدخل ورودي به گرمخانه كه كف حمّام بود، با تخته سنگ هاي يكنواخت و زيبايي سنگفرش شده بود كه عموماً داراي چند ستون سنگي و سقف گنبدي طاق و چشمه بود. در سقف هر طاق تعداد زيادي شيشه بود. در كنار سنگفرش هاي كف حمّام جوي هاي كوچك شيب‌داري قرار داشت كه از سنگ ساخته شده بود و فضولات و آبهاي اضافي را به خارج و فاضلاب حمل مي‌كرد. خزينه‌ها مقابل درب ورودي گرمخانه ساخته مي‌شد و براي بچه‌ها آب ولرم و براي بزرگ ترها آب گرم داشت.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۲۰:۴۰ ] [ best qirl ]

تاريخچه اولين حمام ها

تاريخچه اولين حمام ها در خارج از ايران طبق اسناد كتبي موجود، به بيش از دو هزار سال پيش از ميلاد عيسي مسيح (ع) برمي گردد. به استناد كتب تاريخي موجود، جزيره اي به نام كرت دو هزار سال پيش از ميلاد مسيح از چنان تمدن والايي برخوردار بود كه تمامي منازل مسكوني (اعم از خانه ثروتمندان و فقرا) مجهز به حمام آب گرم روان بودند.

حمام، در تاريخ ايران قدمتي سه هزار ساله دارد. نظافت و پاكيزگي از ديرباز جزو اصول و آيين اعتقادي و مذهبي ايرانيان به شمار مي رفت. غسل كردن در آيين زرتشتي، يكي از شروط شركت در مراسم هاي مذهبي بود. قدمت ساخت حمام در ايران به پيش از دوره فرمانروايي هخامنشيان برمي گردد. پس از اسلام آوردن ايرانيان، حمام كردن به عنوان يكي از فرايض ديني مورد توجه ايرانيان قرار گرفت.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۱۹:۳۴ ] [ best qirl ]

شيشه ضد گلوله ،شيشه اي پركاربرد است كه براي محافظت و افزايش امنيت افراد و يا محيط هايي خاص نظير طلافروشي ،صرافي استفاده مي شود.شيشه هاي امنيتي معمولا بر اساس كارايي و محيط استفاده از آن در انواع مختلف توليد مي شود. اما معمولا از ۳ لايه شيشه ۱۰ ميلي متر بوسيله طلق پووي بي تشكيل ميشود .در ادامه با روش ساخت شيشه هاي ضد گلوله و كاربرد آنها بيشتر آشنا مي شويد.

كاربرد هاي شيشه ضدگلوله

شيشه هاي امنيتي كاربردهاي فراواني دارند ،به عنوان مثال در صرافي ها و طلافروشي ها (براي جلوگيري از ورود سارقان) و براي خودرو هاي افراد مشهور (به منظور حفظ امنيت آنها) استفاده مي شود.در ادامه به بررسي كامل هر كدام از اين كاربردها مي پردازيم .


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۱۴:۴۴ ] [ best qirl ]

مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان يكي از زيباترين و برجسته‌ترين آثار معماري ايراني است. ساخت اين بنا كه در ضلع جنوبي ميدان نقش جهان واقع است از سال 1020 هجري در عصر شاه عباس اول آغاز شد. نام يكي از برجسته‌ترين معماران ايراني يعني استاد «علي اكبر اصفهاني» به عنوان معمار مسجد در سردر باشكوهي كه با كاشي‌هاي معرق نفيس آذين شده و در كتيبه‌اي كه به خط ثلث بر زمينه‌اي لاجوردي نگاشته شده، به چشم مي‌خورد. مسجد امام به شيوه‌ي چهار ايواني ساخته شده است و در دو سوي شبستان اصلي در جنوب مسجد، دو مدرسه قرار دارد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۱۳:۱۰ ] [ best qirl ]

در ايران مساجد زيادي از ديرباز تا الان ساخته شده و در ساخت بعضي از اين مساجد معماري بي‌نظيري به كار رفته است كه تحسين همگان را به دنبال دارد. مسجد شيخ لطف الله اصفهان، مسجد گوهرشاد، مسجد نصيرالملك شيراز و ... از نمونه هاي بارز اين معماري بي نظير هستند.

پس از فروپاشي سلسله ساسانيان و ورود اسلام به ايران زمين ساخت مساجد آغاز شد. در سه قرن نخستين حكومت اسلامي در ايران، مساجد به شيوه‌اي بسيار ساده و به پيروي از معماري ساساني ساخته مي‌شد و زادگاه اولين نمونه‌هاي معماري اسلامي ايران در خراسان بوده است. با ما همراه باشيد تا برخي از اين مساجد را بصورت مختصر مرور كنيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۱۲:۱۸ ] [ best qirl ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By nasrblog :.

درباره وبلاگ

در اين وبلاگ جديدترين اخبار معماري ايران و جهان را مطالعه كنيد.
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه
لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب